Faydalı Bilgiler

Perde Boyu Nasıl Olmalı?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Perde bir evin bütün tarzını yansıtmaktadır. Evin daha büyük ve güzel gözükmesinde oldukça önemli rol oynayan perdeleri seçerken dikkat edilmesi gereken noktalar bulunmaktadır. Özellikler perde boyunun nasıl olması gerektiği oldukça dikkat edilmesi gereken bir noktadır.

 Perde Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

 Perdeler ev dekorasyonunun en önemli parçalarından biridir. Yaşam alanlarında perdeler olmazsa olmaz parçalardandır. Perdeler, evin mahremiyetini koruyan ürünler dışında, pek çok fonksiyonları da bulunmaktadır. Örnek olarak; sıcaktan koruma görevini üstlenirler. Aynı zamanda evinizin dekorasyonunun da tamamlayıcısı olurlar. Evinizin içerisinde ne kadar güzel eşyalarınız olsa da eğer perdeleriniz yanlış seçilmişse kötü bir görüntü ortaya çıkacaktır.

Perdenizin kumaş cinsi ve renkleri oldukça önemlidir. Kaliteli bir kumaş evinizi olduğundan daha da güzel gösterecektir. Aynı zamanda perdenizin uzunluğu ve pile sıklığı da oldukça önemlidir. Perde uzunluğu seçerken perdenizin nereden başlamasını istediğinizi seçmeniz gerekmektedir. Perdenizin çamaşır makinesinde yıkanabilir olması da oldukça önemlidir.

 Salona Perde Seçerken:

 Eğer salonunuz küçük ve tavanınız alçak ise perdenizin düz bir renk olmasına önem gösterin. Bu şekilde tavan yüksekliğiniz daha da yüksekmiş gibi duracaktır. Koltuk ve mobilyalarınızı seçtikten sonra perde seçimi yapılmalıdır. Duvar boyasının rengine de dikkat edilmelidir. Duvar boyasının bir ton açık ya da koyusunu seçmek en doğru tercih olacaktır. Eğer evinizde desenli koltuklarınız varsa düz perdeler kullanın. Tam tersi düz koltuklarınız varsa desenli perdeler kullanın.

 Perde Boyu Nasıl Olmalıdır?

 Perde seçimi herkesin kendi zevkine kalmış bir durumdur. Perdeler evimizde olmazsa olmaz dekorasyon ürünleri arasında yer almaktadır. Her mekana özel bir şekilde perdelerin seçilmesi gerekmektedir.

 Perdeler her mekana uyum sağlayan bir dekorasyon ürünüdür. Perdelerin boyuna karar vermeden önce perdenin oda içerisinde bulunan eşyalara olan uyumuna bakılmalıdır.

 Eğer perdeyi kullanacağınız oda geniş ise yere değmesinde bir sakınca yoktur. Ancak perdeyi kullanacağınız oda dar veya ufak ise perdenin yere değmesi dekorasyon açısından problemler oluşturacaktır. Tabi ki kullanılacak perde tipi ve modeline göre de boyutlar değişiklik gösterecektir.

 Birçok perde tipi bulunmaktadır. Standart perde boyları bulunur. Standart kelimesi aynı zamanda genel geçer anlamındadır. Tavan ile yer yüksekliğine perde boyu denilmektedir. Ülkemizde standart bir yükseklik bulunmaktadır. Bu yükseklik 2.10 – 2.30 arasında yer alır. Yani standart evi olan kişiler için perde boyları 2.10 ile 2ç30 arasında olur. Ancak bu standartların dışında birçok mekanda bulunmaktadır. Bundan dolayı perde ölçüsünün alınması gerekmektedir. Bu alınan ölçüye göre perdelerin yapılması lazımdır.

 Standart tül perde ölçüsü ise standart perde ölçüsü ile aynıdır. Tül perde de 2.10 ile 2.30 arasında olduğu söylenebilmektedir. Fakat eğer perdenizi petek üstü kullanacaksanız durum biraz daha farklı olacaktır. Perdenin kullanım yerine göre ölçünün alınıp en uygun perdenin seçilmesi gerekmektedir. Tül perde cam önünde şeklinde de kullanılabilir.

Bir önceki yazımız olan Mobilyalarda Renk Uyumu Nasıl Yakalanır? başlıklı makalemizde mobilyalarda renk uyumu hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma Kapalı