Aksesuar

Restoran Tasarımı ve Mutfak Yerleşimi

Pinterest LinkedIn Tumblr

Restoran Tasarımı ve Mutfak Yerleşimi

Son yıllarda sosyalleşmek, eğlenmek ve hatta iş toplantıları için dahi restoranlar, barlar ve kafeler sıklıkla tercih edilen alanlar haline geldi. Yemek yemekten ziyade daha çok buluşma yeri olarak seçilen restoranlarda, kutlama ve parti gibi çeşitli organizasyonlar da yapılıyor. Ortam ambiyansı, misafirlerin restoranı tercih etmesinde en az menünün lezzeti kadar önemli kriterlerden biri olarak öne çıkıyor.

Durum böyle olunca, restoran sahipleri de farklı ve yeni tasarımların peşinden koşuyor. Restoranın hangi stilde, nasıl bir hizmet sunacağının belirlendiği ilk adres mutfak olduğu için bu tasarımı bütünlüklü değerlendirmek ve mutfak yerleşimini de göz ardı etmemek önemli bir detay. “Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?” sorunun cevabına gelin birlikte bakalım…

Restoran Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Restoranınızı nasıl düzenlerseniz düzenleyin misafirler için konforlu bir mekânda hizmet almak öncelikleri arasında yer almaktadır. Bu sebeple misafirlerin rahat edebileceği ferahlıkta bir servis alanı planlamak dekorasyonun ilk adımıdır. Masa ile sandalyelerin arasında rahat bir oturum alanı planlanmalı, masalar arası mesafenin en az 1 metre (pandemi sebebiyle bu mesafe en az 1.5 metre olmalıdır), servis koridoru ve misafirlerin kullanacakları geçiş güzergâhının ise 1.5 metre olması gerekmektedir. Dekorasyonda misafirlerin masaları arasındaki mesafeye canlı bitki yerleştirerek perdeleme yapılması da hoş bir görüntü sağlayacaktır.

Çok büyük bir mekana sahip değilseniz, yuvarlak masa kullanmanız doğru bir tercih olacaktır. Yuvarlak masa sayesinde görece küçük bir mekanda, dikdörtgen ve kare masaya oranla daha fazla misafiri konforlu bir biçimde ağırlayabilirsiniz.

Restoranınıza ufak bir bar eklemek isteyebilirsiniz. Yine aynı şekilde bar bölümünde de sandalyeler arası ve sandalye-masa arası uzaklık önemlidir. Sandalye ile masa arasındaki uzaklık 60 cm olmalıdır. En kötü şartlarda ise bu uzaklık en fazla 45 cm’ye kadar düşürülmelidir. Burada belirtilen mesafeler pandemi öncesindeki dönemde kabul edilen ölçülerdir. Pandemi dönemiyle birlikte bu mesafelerde artışlar meydana gelmiştir. Bar tezgahının ortalama 120 cm, bar sandalyelerinin ise 60-65 cm yüksekliğinde olması tavsiye edilir.

Misafirleriniz için ferah bir ortam oluşturdunuz. Ancak detayları da unutmamalısınız. Mekanın aydınlatmaları, seçilen duvar renkleri ve dekorasyon bütünlüğü gibi unsurlar da tasarım açısından oldukça önemlidir.

  1. Dekor:

Mekanınızın dekoru elbette çok önemli fakat yalnızca dekor ile misafir kitlesi oluşturmaya çalışmak doğru bir tercih olmayacaktır. Misafirler yemeğinizin lezzetinden dekorasyona, müzik seçimlerine kadar birçok kriteri bir arada değerlendirerek seçim yapar. Mobilya ve demirbaş seçiminde, mutfak türünüze ve hitap ettiğiniz kitleye uygun seçimler yapmaya özen göstermelisiniz. Örneğin, çocuklu ailelerin sıkça geldiği bir mekanda birleştirilebilir masalar, mama sandalyeleri ve huzurlu sakin bir ortam ihtiyacı öne çıkabilir. İşletmenizde kullanacağınız dekor, işletme logonuz ve konseptiniz ile uyumlu olmalıdır.

  • Aydınlatma:

Evlerde olduğu gibi restoranlarda da aydınlatma önemli bir yere sahiptir. Aydınlatmanın dengesini yakalamak olası iş kazalarını önlemek için de çok önemlidir. Doğru yapılan aydınlatma ile hem yemekleri daha zengin gösterebilir hem de misafirlerin zihinlerini olumlu bir şekilde etkileyebilirsiniz. 50 ila 200 lüks seviyelerinde aydınlatmalar restoranlar için idealdir. Aydınlatma ekipmanlarının led sistem olarak seçilmesi, yaptığınız yatırımı 2-3 yıl içerisinde elektrik tasarrufu sağlayarak amorti etmenizi sağlayacaktır.

  • Renk:

Renklerin insan üzerindeki etkileri yıllardır psikologlar tarafından anlatılmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalar da psikologların söylediklerini destekler niteliktedir. Renkler, bilinçaltınıza bazı mesajlar verir. Beyazın dinlendirici etkisi, siyahın huzursuzluk vermesi veya kırmızının iştah açması bunlardan bazılarıdır.

Çeşitli restoran zincirlerinde ambiyansın tamamen kırmızı renkten oluştuğuna çoğu kez şahit olmuşsunuzdur. Kırmızı rengin iştah açıcı özelliği bilimsel olarak kanıtlanmış bir gerçektir. Yine aynı şekilde kırmızı renge zıt olarak mavi rengin de metabolizmayı yavaşlattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Doğru renk tercihi imajınız ve misafirlerde bırakacağı etki dolayısıyla oldukça önemli bir yere sahiptir.

Endüstriyel Mutfak Tasarımı Nasıl Yapılmalıdır?

Salonunuzun tasarımının yanında mutfak yerleşiminin de doğru yapılması önemlidir.

Endüstriyel mutfak tasarımı nasıl yapılmalıdır?” sorusunun cevabına gelin daha yakından bakalım:

Önce Çalışanların Güvenliği!

Restoranlarda mutfaklar kazaların en çok yaşandığı yerlerden biridir. Olası kazaları önlemek için mutfak tasarımında uygulayabileceklerinizi listeledik:

  • Yağlı ve ıslak zemine sahip olan mutfaklar, insanların kayıp düşmesine müsait yerlerdir. Bunu önleyebilmek için kaymaz bant ve zemin uygulaması yapılmalıdır. Zemin malzemesi seçilirken kaymaz özellikli malzemeler seçilmelidir.
  • Tehlikeli bir alet olan bıçak ile çalışıldığından, bıçak kazaları sık yaşanır. Bunu önlemek amacıyla çalışanlarınıza krom örgü eldiven dağıtabilir ve tezgahınızı buna uygun olarak yaptırabilirsiniz.
  • 10 kg üzerinde sıcak tencerelerin taşınması bir kazaya yol açabilir. Mutfağınızda bu tür büyük tencereleri taşıyabilmek için özel olarak üretilen arabalardan bulundurmalısınız.

Yeni restoranlarda en fazla yatırım, mutfak düzenine yapılmaktadır. Mutfak, yoğun misafir temposuna ayak uydurabilmek için en güncel ve kaliteli endüstriyel mutfak ekipmanlarına ihtiyaç duyar. Mutfak içerisinde kullanılacak ekipmanlara karar vermeden önce menünün belirlenmesi gerekmektedir. Menü hazırlığı için gerekli ekipmanları almak size maddi açıdan fayda sağlayacaktır.

Hızlıca toparlayacak olacaksak;

  • Misafirlere zamanında siparişlerinin götürülmesi, özellikle yeni iş yerlerinde sabit misafir kitlesini oluşturmak amacıyla çok önemlidir.
  • Restoranınızın salonu ortalama 100 lüks ile aydınlanırken mutfakta bu 500 lükse kadar çıkarılmalıdır.
  • Mutfak alanına ek olarak toplam alanın %5’ini personel için ayırmak ve çalışanların kişisel eşyaları için bir alan yaratmak da atlanmaması gereken detaylardandır.

* Güncel mevzuat, yukarıda listeli bilgilerden farklılık gösterebilir. Her ilgili belediyenin uygulamaya koyduğu ruhsat işlemleri farklılık gösterebilir.

Bir önceki yazımız olan En Kullanışlı Dekorasyon Malzemesi: Mermer! başlıklı makalemizde mermer dekorasyon ve Mermer modelleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma Kapalı