Bahçe Dekorasyon

Zen Bahçesi Nasıl Yapılır 2023

Pinterest LinkedIn Tumblr

Bahçelerinize farklı dekorasyonlar yapmak istiyorsanız, zen bahçesini deneyebilirsiniz. Bir Japon bahçesi çeşidi olan Zen bahçesi, doğal unsurlar ile yapılır. Zen bahçelerinde genel olarak kum, çakıl, çimen ve kayalar bulunur. Bunlarla birlikte bambular, zen heykelleri ve su kanalları bulunabilir. Zen bahçesi nasıl yapılır ile bahçenizi zen bahçesine çevirebileceğiniz birkaç öneri…

Zen bahçesi için fikirler;

Bahçenizin küçük ya da büyük olması fark etmez. Zeminin düzleştirip üzerine küçük çakış taşları ve küçük boyutlardaki kayalar koyarak düzeltebilirsiniz. Düzeltirken tırmık kullanmanız daha doğal bir görüntü yaratacaktır.

Dar alanları daha geniş gösteren bu bahaneler genel olarak çok ekonomiktir ve kolayca hazırlanabilir. Bu bahçeyi oluşturmak için ufak adalar da kullanabilirsiniz.

Bahçenizde çim tercih edebilir ya da hiç çim kullanmayabilirsiniz. Ayrıca bahçede uzun süre dayanabilen bitkiler kullanmanız gerekir. Çim tercih ediyorsanız düzenli olarak sulamaya ve biçmeye özen gösterin.

Zen bahçelerinde kullanılan her objenin bir anlamı vardır. Bu bahçeyi yapmadan önce, zen kültürü hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir. Örneğin; bahçede kullanılan ufak adalar Japon adalarını temsil eder. Bahçede kullanılan çakıllar ise okyanusları temsil etmektedir.

Zen bahçeleri genel olarak huzurlu ve sakin bahçelerdir ve bu şekilde tasalanır. Bu nedenle bahçenizde çok fazla obje kullanmamaya özen gösterin. Kalabalık ortam hem gözü yorar hem de ruhunuzu sıkar.

Bitki yetiştirmek istemeyen ve sade mekanlarda dinlenmek isteyenler için zen bahçeleri mükemmel bir alternatif olacaktır.

zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi zen bahçesi yapımı-minyatür zen bahçesi

Bir önceki yazımız olan Trend Bahçe Dekorasyonu 2023 başlıklı makalemizde bahçe dekorasyon fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.