Genç Odası

El Yapımı Genç Odası Süsleri

Pinterest LinkedIn Tumblr

Gençlerin evlerin içerisinde en çok vakit geçirdikleri yerler olduğundan genç odalarının dekorasyonu oldukça önemlidir. Gençlerin kendi zevkleri dışında bir odada yaşamayı tercih etmedikleri düşünüldüğünde dekorasyonun önemi çok daha iyi anlaşılabilmektedir. Odalardaki dekorasyonu tamamlayabilecek en önemli aksesuarlar da değişik el yapımı genç odası süsleridir. Her türlü malzeme kullanılarak yapılan son derece basit ve oldukça ekonomik süsler ile gençler kendi hayal dünyalarını odalarının içine taşıma fırsatı bulabilmektedir. Kendi kişiliklerini kullandıkları odalarda yansıtmak isteyen gençler dışarıdan edindikleri hazır aksesuarlar ile bunu tam anlamıyla başaramayabilirler. Fakat el yapımı süsler ile hayal güçlerinin sınırlarını zorlayabilirler ve istedikleri tasarımda odalar ortaya çıkarabilirler.

El yapımı genç odası süslerinde iş genellikle gençlerin zekasına kalmaktadır. Bir kartonu bulut şeklinde keserek kalıp çıkarılıp tavanda iç kısmı boyandığında bulutlu bir oda tavanı oluşturulabilir. Aynı işlem tavanda bir gökyüzü oluşturulmak istendiğinde yıldız ve ay kalıbı ile de yapılabilir. Ya da park ve bahçelerden topladıkları kozalaklardan değişik renklerde çam ağaçları yapabilirler. Yine bahçelerden bulunabilecek kurumuş veya çürümeye yüz tutmuş ağaç dallarını farklı renklerde dekoratif küçük ağaçlar elde edebilirler. Bu hem doğayı seven gençler için oldukça iyi bir seçim olur hem de kuruyan dalların çöpe gitmesi engellenmiş olur. Yine eskiyen kitap ve dergilerinden vazgeçmek istemeyen gençler onları değerlendirmek adına odalarına dekoratif çiçekler yapabilirler.

El yapımı genç odası süsleri hazırlanırken gençlerin yetenekleri de göz önünde tutulmalı ve kullanılmalıdır. Örneğin sanatla ilgilenen gençler kendi yaptıkları resimleri etraflarını renkli çıtalarla çevirerek odalarının duvarlarına asabilirler. Bu hem odalarına değişik bir hava katar hem de onları resim konusunda daha da heveslendirir. Bu konuda bir adım daha ötesi olarak da çizimine güvenen gençler tabloya gerek olmadan direk duvara da resimlerini çizebilirler. İstedikleri gibi de boyadıklarında tamamen kendi zevklerini ve yaşamlarını yansıtan bir oda elde etmiş olurlar. Bunlar yalnızca örnek olması açısından birkaç değişik öneri asıl olan gençlerin kendi imkanlarını kullanmaları ve zevklerini de işin içine katarak istedikleri odayı tasarlamalarıdır.

Bir önceki yazımız olan Modern Genç Odası Modelleri 2023 başlıklı makalemizde genç odası dekorasyonu, genç odası dizaynı ve genç odası eşya çeşitleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.