Dekorasyon

Yapay Şömine Modelleri İle Muhteşem Fikirler

Pinterest LinkedIn Tumblr

Şömine kelimesi Fransızcadan gelmektedir. Kışın mekânı ısıtmak, bazı yörelerde yemek pişirmek amacıyla kullanılan içinde ateş yakılan önü açık ocak anlamına gelen mimari yapı öğesidir. Yüzyıllar boyunca tasarımsal olarak mekânın odak noktası olmuştur. Günümüzde ise çoğunlukla sadece ısıtma amacıyla kullanılmakta fakat hala tasarımı ön plana çıkaran ve dekorasyona değer katan önemli bir kriterdir. Doğal şöminelerde baca olması ve odun yakma zahmetinden dolayı yapay şömineler daha fazla tercih edilmektedir.

Yapay Şömine Çeşitleri

Yapay şömineler yakıt çeşitlerine göre 3’e ayrılmaktadır.

  • Elektrikli Şömineler

Gündelik yaşam alanlarındaki kullanımında doğal şömineye nazaran daha az risk taşıması, baca gerektirmemesi sebebiyle konutlarda, kafe, restoran ve eğlence mekânlarında mimarlar tarafından çok fazla tercih edilmektedir. Üç boyutlu alev ve duman efekti ile (duman, alt kısımdaki su tankından çıkan su buharı ile sağlanır) gerçek bir şömineyi aratmayacak görselliktedir. Bu modellerin uzaktan kumanda ile kontrol edilme imkânı vardır. Kurulumu hızlı ve kolaydır. İhtiyacınız olan tek şey 220V elektrik beslemesidir. Yani sabah kurulumunun yapılıp akşam işten döndüğünüzde karşısında keyif yapabilirsiniz.

  •  Doğalgazlı Şömineler

Yakıt olarak doğalgaz veya LPG ile çalışan şömine tipidir. Mimari tasarıma göre önü açık / kapalı kullanılabilir. Gerçek alev ve dumana sahip olduğundan dolayı baca ihtiyacı doğmaktadır. Elektrikli şömineler gibi uzaktan kumanda ile kontrol sağlanabilir.

  •  Etanollü Şömineler

Elektrikli şömineler gibi bacasız şömineler sınıfına dâhildir, fakat bioetanol yakıtı sayesinde şöminenizi kullanırken gerçek alev görürsünüz. Şömine haznesinin etrafındaki tasarım sayesinde rüstik, modern ya da klasik dekorasyonla birlikte yer alabilir. Bacasız oluşu, doğal aleve sahip olması, taşınabilir olması ve sadece görsel bir efekt değil gerçekten ısıtma sağlaması sebebiyle konutlarda ve eğlence mekanlarında en çok tercih edilen şömine çeşididir. Özellikle açık havada kullanıma uygun olması soğuk kış mevsiminde açık havalı eğlence mekânlarında estetik bir görüntü oluşturur.

Yapay şöminelerin en büyük avantajı, odunlu doğal şöminelerdeki is, duman, kıvılcım sıçraması, kül temizleme, ateşi yakma ve alevi sürekli canlı tutma zahmetlerinin olmamasıdır. Üstelik size sunulan seçenekler ile tasarım harikaları yaratabilirsiniz. Salonunuzun manzaraya hâkim köşesine bir yapay şömine, önüne deri halı ve 2 berjer koltukla muhteşem bir köşe oluşturabilirsiniz. Yapay şömine ile istediğiniz mekâna sahip olmak sadece sizin hayal gücünüzle sınırlıdır.

Bir önceki yazımız olan Bahçe Dekorasyonu Örnekleri 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.