Dekorasyon

Evinizi Çekici Hale Getirin; Kırmızı Dekorasyon Fikirleri

Pinterest LinkedIn Tumblr

Kırmızı çekiciliğin ve sıcaklığın rengidir. Bordo, kan kırmızısı ve daha birçok çeşidi olan kırmızı rengi dekorasyon noktasında da son derece önemli olan renklerdendir. Kırmızı doğru kullanıldığında iç mekan dekorasyonunun bambaşka bir hale sokacaktır. Fakat insanların birçoğu kırmızı kullanımına yanaşmamakta ve cesaret edememektedirler. Bunun sebebi kırmızı ve tonlarının ortamı dar ve iç karartıcı göstereceğidir. Bu düşünce halk arasında yaygın olan yanlış düşüncelerden sadece bir tanesidir. Kırmızı, evin her yerinde kullanıldığında elbette ortamı karanlık ve yoğun gösterecektir. Fakat kararında uygulanan kırmızı dokunuşlar iç mekan tasarımını sıcak ve doğal bir hale sokacaktır. Bu sebeple kırmızı renginin nasıl kullanılacağının bilinmesi son derece önemlidir. Kırmızının yanlış kullanımı hatalı dekorasyonlara yol açacaktır.

Dekorasyonda kırmızı kullanımının anlamı

Dekorasyonda kırmızı kullanılması ortama bazı anlamlar yükleyecektir. Kırmızı temelde enerji, güç ve aşk anlamına gelmektedir. Bu tarz anlamlar içeren önemli renklerden olması yatak odası dekorasyonunda sıklıkla kullanılmasına neden olmaktadır. Ortamda kırmızı tonlarının bulunması bile kişiye enerji ve güven verecektir. Kırmızının canlılık verici özelliği kullanıldığı ortama da canlılık ve sıcaklık katacaktır. Bu sebeple mutfaklarda, salonlarda hata yatak odalarında kullanılması mümkündür.

Salon dekorasyonunda kırmızı kullanımı

Salonlarda kırmızı rengi nasıl kullanılır sorusu en merak edilen sorulardan bir tanesidir. Kırmızı tonu yalnızca duvarlarda kullanılacaksa boyanın tüm duvarlarda kullanılmaması gerekmektedir. Yalnızca tek bir duvarda örneğin televizyon arkasında kullanılması ortama hoş ve dekoratif bir hava katacaktır. Tüm duvarlarda kırmızı kullanmak ortamı karanlık ve kasvetli bir hale sokacaktır. Kırmızı rengi duvarlarda değil de mobilyalarda kullanılacak ise koltuk takımlarında kullanılması tavsiye edilmektedir.

Tekli koltukları kırmızı, üçlü koltukları ise farklı tonlarda olan birçok koltuk takımı bulunmaktadır. Bu tarz koltuk takımlarından herhangi birinin tercih edilmesi kırmızının dengeli bir şekilde dağılmasına ve ortama sıcaklık katmasına yardımcı olacaktır. Koltuk takımı ile birlikte kullanılan halıda da kırmızı detaylar olması uyumlu ve ideal bir salon dekorasyonu görünümü oluşturacaktır. Kırmızı, salonlarda olduğu kadar mutfaklarda da oldukça hoş duracaktır. Mutfaklarda kırmızı ağırlıklı bir dekorasyon yapılacağında mutfak dolaplarının kırmızı olması yeterli olacaktır. Diğer alanlarda örneğin duvarlarda sadeliğe yönenilmesi tavsiye edilmektedir.

kırmızı yatak odası kırmızı köşe koltuk grubu, kırmızı oturma odası dekorasyon fikirleri kırmızı mutfak modelleri kırmızı beyaz oturma odası kırmızı oturma odası kırmızı oturma odası grubu  kırmızı mutfak dekorasyon kırmızı oturma odası kırmızı oturma grubu

kırmızı oturma odası

Bir önceki yazımız olan Bahçe Dekorasyonu Örnekleri 2023 başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.