Kendin Yap

Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır? Döküm malzemeler sanayi devrimiyle ortaya çıkmıştır. Bunlardan biride ferforje sanatıyla yapılan ürünlerdir. Retro ve eski görünüme sahip olan ferforje sanatı birçok alanda kullanılmaktadır. Demirin dövülmesiyle kıvrımlı görünümler sağlanarak birçok dekoratif obje yapılmaktadır. Bazıları da günümüzde alüminyum dökümlerle yapılmaktadır. Alüminyum işlenmesi ve şekil verilmesi kolay bir malzeme olduğu için ferforje sanatında kullanılmaktadır.

Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?
Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?

Ferforje Sanatı ile Yapılan Objeler Nelerdir?

Ferforje sanatı; evlerin balkonlarında, pencere korkuluklarında, duvar üzerine yapılan dekoratif korkuluklarda, şömine korumalığında, kapıların dış korumalığında ve bahçe sandalyeleri yapımında kullanılabilir. Ferforje sanatı genellikle demir gibi korozyona açık malzemelerden yapıldığı ve genellikle evlerin dışında oldukları için çok çabuk paslanabilen objelerdir. Bu nedenle uygun boya teknikleri ve boya çeşitleriyle boyanmaları şarttır.

Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?
Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?

Ferforje Dekoratif Sandalyelerde Kullanılan Boya Çeşitleri Nelerdir?

Birçok farklı ferforje boyama şekli bulunmaktadır.

Metalik boya

Sprey boya

Akrilik boya

Selülozik boya

Yağlı Boya

Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?
Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?

Ferforje Boyama İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

İsteğe bağlı uygun boya

Zemine boya damlamasını engellemek için örtü

İnce uçlu fırça (dar yerler için)

Kalın uçlu fırça (geniş yerler için)

Numaralı kâğıt zımpara (pasları sökmek için)

Sulu bez ve kuru bez

Boya için maske

Çalışma eldiveni

Astar

Maskeleme bandı

Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?
Ferforje Sandalye Nasıl Boyanır?

İç Mekanlara Boya Yapılmadan Önce Gerekli Olan Ön İşlemler Nelerdir?

Boyama işlemine geçilmeden önce boya yapılacak alan tel fırça ile pasları giderilmelidir. Sulu bez ile tozlar silinmelidir ve kuru bir bez yardımıyla kurulanmalıdır ki tekrar paslanma olmasın. Zarar görmüş ve deforme olmuş alanlar macun ile kapatılır ve numaralı kâğıt zımpara ile küçükten büyüğe doğru zımparalanır. Gerekirse astar kullanılır. Alınacak önlemler nelerdir?

Mevcut boyalar tehlikeli kimyasallar içerdiği için maske kullanılmalı

Boyaların toksik maddelerinin etkisini en aza indirmek için pencereler açılmalı

Boya damlamasına karşı zemine örtü serilmeli

Ellerin boya ile temasını önlemek için çalışma eldiveni giyilmeli

Maskeleme bandı gerekliyse kullanılmalı

Ferforje Sandalyeler Selülozik Boya ile Nasıl Boyanır?

Selülozik boya dekorasyon olarak güzel bir görüm sağlar. Boya tabancı ile kullanıldığı için renk pigmentlerinin eşit bir şekilde etrafa yayılmasına olanak sağlar. Selülozik boya hazırlanırken 10 da 1 oranında selülozik tiner kullanarak boya inceltilmelidir. Selülozik boyalar yıllar boyunca dayanabilir. Bu nedenle korozyona karşı dirençlidir. Boyama uygulaması yapılırken boya tabancası uygulama yapılacak alana 30 santimetre uzaktan sıkılmalıdır. Kuruduktan sonra isteğe bağlı tekrar bir katman daha sıkılabilir. Püf noktası boya sürekli aynı yere sıkılmamalı ve etrafa yayarak sıkılmalıdır.

Ferforje Sandalyeler Sentetik Boya ile Nasıl Boyanır?

Sentetik boyanın ömrü dış mekanlarda kısadır. Korozyona karşı dirençsizdir. Bu nedenle iç mekanlarda yağmur ve suyun değmediği alanlarda çok kullanılır. Uygulamaya geçilmeden önce sandalye temizlenir ve kurulanır. Pasları giderilir ve gerekli alanlara macun sürülerek zımparalama işlemi yapılır. Zımparalama işlemi küçük numaradan büyük numaraya doğru olmalıdır. Sandalyenin üzerine astar atılır ve sentetik boyayla fırça yardımıyla boyanır.

Bir önceki yazımız olan Dekoratif Kutu Nasıl Yapılır? başlıklı makalemizde Dekoratif Kutu Nasıl Yapılır? hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma Kapalı