Aksesuar

Evdeki Şişelerden Aydınlatma Yapın

Pinterest LinkedIn Tumblr

İçindekiler

Evdeki Şişelerden Aydınlatma Yapın

Cam şişe ve pet ya da plastik şişeler hepimizin evinde olan eşyalardandır. Özellikle plastik şişelerin doğada kaybolma sürelerini düşünürsek bu şişeleri geri dönüşüme kazandırmak dünyamız için yapacağımız iyiliklerden biri olabilir.

sise-mutfak-aydinlatmasi.jpg

Bizde size bu yazımızda evinizdeki şişelerden kolaylıkla yapabileceğiniz lamba ve avizelerden bahsedeceğiz.

siseden-aydinlatma.jpg

Cam Şişelerden Lamba Nasıl Yapılır?

Cam şişeden şık bir lamba yapılacağına inanamıyor olabilirsiniz. Ama oldukça dekoratif bir lamba elde edebileceğinize emin olabilirsiniz. Öncelikle ihtiyacınız olan şey bir cam şişe, matkap, eldiven ve gözlük, maskeleme bandı ve son olarak ucunda fiş olan küçük ampuller. Malzemeleriniz hazır ise dekoratif lambanızı yapmaya başlayabilirsiniz.

balvenielamp.jpg

  • – Şişenizi iyice yıkayarak etiketlerinden kurtulun.
  • – Maskeleme bandını şişenizde açacağınız delik için bir noktaya yapıştırın. Maskeleme bandıyla matkap ucunun kaymasını engelleyeceksiniz ve işiniz kolaylaşacak.
  • – Eldiven ve gözlüğünüzü taktıktan sonra matkapla şişenizde deliği açın.
  • – Son olarak süs lambalarınızı şişenizin içine doldurun. Cam şişeden lamba yapımı işte bu kadar kolay ve pratik.

plastik_siseden_lamba.jpg

Pet Şişeden Gece Lambası Olur Mu?

Evet pet şişeden gece lambası yapımı da tıpkı cam şişe gibi kolay ve pratik. Bunun için gerekli olan malzemeler; plastik bir şişe, kumaş boyası, yapay çiçek, mum şeklinde görünen pilli ışık, silikon tabancası, falçata ve makas. Şimdi başlayabiliriz:

abajur-1.jpg

– Pet şişenizi eğimli olan kısımdan kesin. Şişenin kapağı, altı ve üstü olmak üzere elinizde üç parça olması gerekiyor.

– Pet şişenizin altını istediğiniz bir renge boyayın üstünü de farklı bir renge boyayın. Boyalar kuruduktan sonra bir kat daha boyayarak pürüzsüz görünüm elde edebilirsiniz. Şişenin alt kısmının tam ortasına kare bir boşluk açın. Üst kısmını da şeritler şeklinde kesin. Şeritleri kıvırarak dışarıya doğru bükün.

evde-kolay-plastik-siseden-avize-yapimi.jpg

– Şişenin kapağına silikon tabancası yardımıyla yapay çiçekleri yapıştırın.

– Alt kısma mum görünümlü ışığınızı yerleştirin.

– Tüm parçaları tekrar şişe olacak şekilde birbirine yapıştırın ve işte gece lambanız hazır.

Bir diğer dekorasyon önerimiz de plastik şişeden avize yapımı. Bunun için 5 litrelik su şişesi tercih edebilirsiniz. Plastik kaşıkların sap kısımlarını kesin çünkü çukur kısımları kullanacaksınız. İkiye böldüğünüz şişenize silikon tabancası yardımıyla çukur kısımları iç tarafa gelecek şekilde kaşıklarınızı yapıştırın. Kapak kısmından ampulünüzü geçirin ve işte avizeniz hazır.

 

Bir önceki yazımız olan Ev Dekorasyonunda Püf Noktalar başlıklı makalemizde küçük ev dekorasyon fikirleri, küçük ev dekorasyon örnekleri ve küçük ev dekorasyonu hakkında bilgiler verilmektedir.

Bir Yorum Yaz

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.