Aydınlatma

Çalışma Masası Aydınlatması Nasıl Olmalı?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Hayatınızın büyük bir kısmını gerek evinizde gerek ofis veya iş yerlerinizde çalışma masanızın başında geçirebiliyorsunuz. Çalışmasanız bile kimi zaman bilgisayar ile olan işleriniz için masanızı kullanabiliyorsunuz. Ya da tamamen boş zamanınızı değerlendirmek için masa lambası ile kitap veya dergi okuyabiliyorsunuz. Ancak bunları yaparken ortamın aydınlatmasına ne kadar dikkat ediyorsunuz? Işığın her zaman sol üstten gelmesi dışında aydınlatma konusuna ne kadar önem veriyorsunuz?

masa-lambasi.jpg

Çalışma Verimi İçin Aydınlatma Önemli!

Çalışma masası lambası ile çalışma veriminiz artacağı gibi göz sağlığınız için de aydınlatmanın doğru olması önemlidir. Aydınlatmayı kendinize göre ayarlayabilirsiniz elbette çünkü kimi insan loş ışıkta daha verimli çalışırken kimi insan da parlak ışıkta daha iyi çalıştığını söylemektedir.

calisma-masasi-lambasi.jpg

Loş ışığın uykuyu getirdiği veya yorgunluk hissettirdiği söylense de kişiden kişiye değiştiği aşikâr. Aynı şekilde parlak ışık da gözü yorarak çalışmanızı yarıda bırakmanıza sebep olabilmektedir. Son zamanlarda çalışma masası aydınlatma modelleri yapı marketlerde ön raflara çıkmış durumda. Daha çok bilgisayar ile çalışıp çalışma masanızın dizaynını bilgisayarınıza göre yaptıysanız klavyeyi daha çok aydınlatabilecek ve gözünüzü yormayacak modeller seçebilirsiniz.

calisma-masasi-aydinlatma-modelleri.jpg

Eğer çalışma masanızı kitap okumak, ders çalışmak, yazı yazmak veya bilgisayar başında vakit geçirmek için daha fazla kullanıyorsanız aydınlatmanız da ona göre daha fazla olmalıdır. Lambanızın ışığı, gölgenizi çalışma ortamının üzerine düşürmeyecek açıda olmalıdır. Ancak masanızın boyutuyla masa lambanızın parlaklığı da eş değer olmalıdır. Masanız küçükse yüksek wattlı lambalar tercih etmemelisiniz. Masanız büyükse yüksek wattlı lambaları tercih edebilirsiniz. Ancak masanız büyük olsa bile lambanızın gözünüzü yormayacak parlaklıkta olmasına dikkat etmelisiniz. Sarı ışık beyaz ışığa göre gözünüzü daha çok yorabilir. Ayrıca, lambalarınızın tasarruflu olması da enerji tasarrufu açısından önemli bir detaydır, unutmayınız.

calisma-masasi-lamba-fikirleri.jpg

 

aydinlatma-masa.jpg

 

calisma-aydinlatma-önerileri.jpg

 

calisma-masasi-aydinlatma-önerileri.jpg

 

fikir-tasarim-masa.jpg

 

masa-lambasi-önerileri.jpg

Bir önceki yazımız olan Harika Dekoratif Aydınlatma Önerileri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Bir Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.