Kendin Yap

Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?

Pinterest LinkedIn Tumblr

Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır? İnsanın ilgisini çekebilecek ve kişiye kendini özel hissettirebilecek türden birçok evde, kendin yap (DIY) projeleri var. Özgün bir tarz isteyen ve evinde kendini yansıtacak objeler kullanmayı sevenler için bu projeler bir harika! Evde çerçeve yapımı, evine güzel dokunuşlarda bulunmak isteyen ve yeniliği seven kişilerin ilgilendiği kendin yap (DIY) projelerinden biridir.

Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?
Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?

Fotoğraf Çerçevelerinin Tarihi

Fotoğraf çerçeveleri çok uzun yıllardan beri çeşitli amaçlarla kullanılmıştır. Geçmiş yıllarda sanatçılar ve mobilyacılar tarafından kullanılan çerçeveleri, günümüzde herkesin evinde çeşitli renk, desen ve materyallerle görmek artık mümkün. Çerçeveler bulunduğu mekanı tamamlayan ve ona anlam katan objeler olarak her evin vazgeçilmez unsuru haline geldi. İçine koyduğumuz fotoğraf, resim, çabuk deforme olabilecek objeler, aldığımız kıymetli belgeler sahip olduğumuz çerçevelerin içinde hoş ve güvenli bir şekilde kalır. Geleneksel ve klasik çerçevelerin yanı sıra modern tarzda çerçevelerde evlerde estetik aksesuar olarak yepyeni bir ambiyans yaratıyor.

Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?
Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?

Ahşap Çerçevelerin Modası Geçmiyor

Her zaman trend olan ve bulunduğu mekana sıcaklık katan ahşap çerçeveler, ahşap dekorasyon sevenlerin bayılacağı dekorasyon unsurları arasında yer alıyor. Doğal bir görünüme sahip olan ahşabı salt haliyle sadece vernikleyerek kullanabilir ya da birkaç denemeden oyma figürleriyle ya da renklerle evde de kendi tarzınıza göre yansıtabilirsiniz. Birçok şekilde kullanılabilen ahşap çerçevenin, arkada mukavvası olmadan sadece cam ile daha estetik görünüme sahip olabileceğini de biliyor muydunuz?

Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?
Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?

Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?

Şimdi evin havasını değiştirecek ve güzel bir dekorasyon fikri ile ahşap cam çerçevenin yapım aşamalarına geçelim.

Malzemeler:

-İstenilen fotoğrafın boyutunda iki adet cam kestirin ya da halihazırda başka fotoğraf çerçevelerinin camlarını da kullanabilirsiniz.

-İstediğiniz kalınlıkta ahşap çıtalar edinin. Çalışma kolaylığı açısından 5 cm’den daha küçük çıtalar kullanmamanızı öneririm.

– Geri kalan malzemeler ise, kıl testere, zımpara, vernik, ahşap tutkalı.

Yapılışı:

Çıtaları dikdörtgen bir çerçeve yapılacaksa iki kısa iki uzun kenar şeklinde, kare yapılacaksa dört kenarı da eşit şekilde kıl testeresiyle kesilir. Çıtaların uçlarını ahşap tutkalı ile birbirine tam yapışacak şekilde verevli kesmek gerekir. Bu işlemi tamamladıktan sonra her bir çıtanın içe bakacak yüzeyine kıl testeresiyle boydan boya, aralarına fotoğraf ya da koymak istenilen başka bir materyal sığacak şekilde, ikişer tane kanal açılır. Bu kanallara edindiğimiz camları koyacağız. Kanallar camların rahatça sığabileceği şekilde açılıp, zımparalanır. Çıtaların tümü zımparalanır ve verniklenir. Verniklemeden istenilen bir renk varsa boyayıp, ondan sonra vernikleme işlemine geçilebilir. Sadece vernik kullanılarak da işlem tamamlanabilir. Kurumaya bırakılır. İki çıta köşelerinden, ahşap tutkalıyla yapıştırılır. Kurumaya bırakılır. Camlar açılan kanallara yerleştirilir.

Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?
Ahşap Cam Çerçeve Nasıl Yapılır?

Koyulmak istenilen materyal, iki camın arasına koyulur. Kalan iki çıtada köşelerinden, ahşap tutkalıyla yapıştırılır ve kurumaya bırakılır. Daha sonra yapıştırılan çıtalar, yerleştirilen camların üstüne gelecek şekilde kanallara oturtularak alttaki çıtalarla ahşap tutkalı yardımı ile yapıştırılır. Ahşap cam çerçeve kurumaya bırakılır.

Ev dekorasyonunuza şık ve özgün bir hava katacak, ister kitaplığınıza, ister raflarınıza, ister duvarlarınıza ya da konsol üstlerinde zarif bir görünüm verecek ahşap cam çerçeveniz hazır.

Bir önceki yazımız olan Cam Kavanozlar İle Muhteşem Fikirler başlıklı makalemizde boş kavanozlarla kendin yap fikirleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Yoruma Kapalı